Bam Futura Serisi (https://www.beardowadams.com/bamfutura-adhesives/BAMFutura–packaging-adhesives)

Beardow&Adams 1998 yılında, büyük bir atılım yaparak, ambalaj sektöründe kullanılan EVA bazlı hotmelt yerine, beyaz renkli, düşük viskoziteli, kokusuz teknolojik bir ürün olan BAM FUTURA serisi hotmelt geliştirdiler. Daha sonra ki yıllarda BAM FUTURA serisinin pazardan aldığı olumlu tepkiler neticesisinde matbaa ve mobilya grubu yapıştırıcılar içinde BAM FUTURA serisi ürünler geliştirildi.

BAM FUTURA teknolojisi ile üretilen ürünler ile EVA hotmeltler 1 hafta boyunca, 160°C sabit sıcaklıkda bırakılarak renk, koku ve viskozite değişimleri gözlenmiştir. Ürünler de viskozite değişimi EVA bazlı hotmeltlerde hızla yükselirken, BAM FUTURA serisi ürünlerde viskozite değişimi görülmemiştir. Renk ve koku değişimleride EVA hotmeltlere göre yok denecek kadar azdır.

Bu sayede BAM FUTURA serisi hotmeltler ile sektörde yaşanan hazne – hortum – meme tıkanıklığından kaynaklanan üretim kayıplarının önüne geçilmiştir. Aynı zamanda düşük viskoziteye sahip BAM FUTURA serisi hotmeltler ile EVA bazlı hotmeltlere göre min. %20 daha az kullanılmaktadır.

BAM FUTURA Serisi Ürünlerin Ortak Özellikler

 • Beyaz renkli
 • Çok az koku
 • Hazne – hortum – meme tıkanması görülmez
 • Gıda ve tıbbi ambalajlar için uygun (FDA onaylıdır)
 • Hızlı erime
 • -40°C ile +90°C ısı dayanımı
 • Rekabetçi fiyat aralığı

ETİKETLEME YAPIŞTIRICILARI

Uygulama metodlarına göre farklılık gösteren sektörde,tüm makine ve uygulama yöntemlerine göre yüksek performanslı etiketleme yapıştırıcıları bulunmaktadır. PET, PP, PE, HDPE, cam, teneke vb ambalajların OPP veya kağıt etiket ile etiketlemelerin de kullanılacak olan ideal yapıştırıcının tercihi için uygulama metodu yerinde incelenmelidir.

Sıcak Dolum Ambalaj Etiketleme Yapıştırcıları : Konserve sanayii, evcil hayvan mamaları vesterilizasyon işlemi gerektiren ürün ambalajların etiketlenmesinde, yapıştırıcının +85°C ye kadar mukavemetini koruması özelliği ile Beardow&Adams ürün paleti tercih edilmektedir.

PET Şişe Etiketleme Sıcak Yapıştırıcıları : Su ve gazlı meşrubat sanayinde dolum sonrası PET şişeler de genişleme ve daralmalar görülür. Bu esnada etiketin zarar görmemesi için yapıştırıcın bağ yapısının esneme yapması gerekmektedir. Bu özelliği ve sektörde kullanılan tüm makinelerle uyumlu çalışması özelliği ile Beardow/Adams yapıştırıcıları tercih edilmektedir.

PAKETLEME YAPIŞTIRICILARI

Farklı malzemelerin, farklı makine hızları ve uygulama yöntemlerinin kullanıldığı ambalaj sektöründe, sürekli gelişen makine hızları ile müşteri ihtiyaç ve taleplerine Beardow&Adams ın geniş ürün portföyü ile cevap verilmektedir.

Karton Kutu ve Karton Tepsi Yapımı : Narenciye, beyazet, kırmızı et, içecek vb sektörlerde kullanılan karton kutu ve karton tepsilerin yapıştırılma prosesi, değişik yüzeylerin yanı sıra, geniş uygulama aralığına sahipdir. Beardow&Adams hotmelt yapıştırıcılarının çok yönlü ürün yelpazesi sayesinde tüm bu ihtiyaçlarınıza düşük maliyetli çözümler sunulur.

İlaç Sanayinde : FDA onayı bulunan kokusuz ve temiz çalışan Bam Futura ürünlerinin tercih edildiği ilaç sektöründe, ideal ürün tercihi için uygulama metodu yerinde incelenmelidir.

Deep Freeze Uygulamaları : Beardow&Adams yapıştırıcılar, -40°C sıcaklıkda bütünlüğünü koruyan, şiddetli şoka dayanan yapıştırıcılar ile ihtiyaçlara kalıcı çözümler sunar.

Toz Ürün Paketleri : 500 kutu/dakika gibi hızlı ambalajlama makinelerinin kullanıldığı , Bebek mamaları, muhtelif gıda, tohum, deterjan vs sektörlerinde ambalajın güvenilir şekilde, sızdırma yapmadan, etkin bir yapıştırma sağlayan hotmelt yapıştırıcılar tercih edilmektedir. İdeal ürün tercihi için uygulama metodu yerinde incelenmelidir.

YÜKSEK PERFORMANS + DÜŞÜK MALİYET = BAM FUTURA

MATBAA YAPIŞTIRICILARI

Matbaa sektöründe baskı sonrası ciltleme işlemlerinde kullanılan Beardow&Adams hotmeltlerinin güçlü ve esnek bağ yapısı özellikleri ile sektörde tercih edilmektedir.

BAM FUTURA serisi yapıştırıcılar; değişik makine hızlarında, farklı kağıt ve sırt kalınlıkların da, mükemmel yapışması, yüksek sıcaklıklarda dahi kokusuz çalışmasıyla matbaa sektüründe özellikle tercih edilmektedir.

AHŞAP YAPIŞTIRICILARI

Beardow&Adams’ın yenilikçi ahşap grubu yapıştırıcıları, tüm makinelere uyumluluğu ile kullanıcılarına büyük avantajlar sağlamıştır.

 • Yüksek ısı direnci ile WPS testlerine göre İngiltere FIRA ALTIN ÖDÜLÜ kazanmıştır.
 • Çok yönlü geniş bağ yapısı ile değişik yüzeylerde problemsiz çalışması.
 • Değişik renk seçeneklerine uygun, renkli yapıştırıcı paleti.
 • Kullanım esnasında toz çekmeme özelliği ile temiz çalışması.
 • Yüksek hızlı uygulamalar için hızlı yapışması.
 • Isı ve nem dayanım standartların üstünde olması.
 • Düşük ve yüksek sıcaklıkda, zor yüzey yapıştırmaları için uygunluğu.

Profil sarma işleminde dolgusuz yapıştırıcılara göre dolgulu yapıştırıcıların avantajlarından bazıları;
Geliştirilmiş yapışma mukavemeti ısıya ve strese dayanıklıdır.

GENEL ENDÜSTRİ YAPIŞTIRICILARI

Genel endüstride kullanılan çivi, vida vs diğer sabitleme formları yerine, ürün görünümünü geliştirmek adına hotmelt yapıştırıcılara olan talep hızla artmaktadır. Ürün görünümüne etkisi dışında, gelişmiş otomasyon sistemlerine uygunluğu, hızlı üretimlere uyumlu, çevre dostu oluşu, depolama ve taşıma kolaylığı göstermesi, yanma ve alev alma özelliği olmaması, toksit madde içermemeside başlıca tercih sebepleri arasındadır.

Bu kapsamda, evsel ve endüstriyel ürünlerin üretiminde çok yönlü talepler ile karşılaşılmaktadır. Beardow&Adams; düzenli Arge çalışmaları ve hammadde teknolojisinde ki yenilikleri kullanarak, yüksek performanslı hotmelt yapıştırıcılar geliştirdiler. Bu yeni formülasyon hotmelt, kimyasal reaksiyonlara, düşük ve yüksek sıcaklıklara, titreşim direncine karşı, bağ yapısındaki yüksek performansı ile tercih edilen PRODAS Serisi hotmeltlerdir.

Kullanıldığı alanlar;

 • Otomotiv Sanayi
 • Kablo Endüstrisi
 • İnşaat ve İnşaat Mühendisliği
 • Beyaz Eşya ve Elektronik Eşya Üretimi
 • Filtre İmalatı
 • Contalama ve köpük uygulama

TEMİZLİK SOLVENTLERİ

Yapıştırıcıların temizliği için farklı temizlik solventleri vardır. İdeal ürün tercihi için uygulama metodu yerinde incelenmelidir.

BAM Clean 1 : Düzenli temizlik yapılan haznelerde ve ürün değiştirme esnasında kullanılan hafif bir solventir.
BAM Clean 2 : Orta düzey hazne içi temizlik solventi. Hafif yanmalar sonucu oluşan kirliliklerin temizliğinde kullanılır.
BAM Clean 3 : Ağır düzey hazne içi temizleme solventi. Düzenli temizlik yapılmayan haznelerde oluşan birikimleri temizler.
BAM SOLVE : Farklı yüzeylerdeki yapıştırıcı kalıntılarını temizlik için kullanılan solventtir.